Chcete být miliardářem?
Jak člověk založí úspěšnou firmu a stane se miliardářem? Nebo aspoň multimilionářem, když už nic? Jak to ten Musk a Jobs dokázali?
- A teď si vás všechny koupím
Iluze přeživších
Tenhle člověk to dělal tak a tak, když to budu dělat stejně, budu extrémně bohatý, koupím si jachtu a dám si na ní víno s camembertem. Stačí si jen koupit knihu "8 tipů jak se bohatí sprchují".
Pravdou je, že způsob, jakým boháči tráví čas nebo jak vybudovali firmu, nemá téměř žádný vliv na jejich úspěšnost. Po světě už nejspíš pobíhaly desetitisíce Jobsů, kteří dělali to samé jako on, ale nikdy jsme o nich neslyšeli. Protože to štěstí zbohatnout měl pouze jeden z nich. Ten jediný Jobs. Zbytek žije možná někde na ubytovně, má dvě práce a exekuce, které bude po svých pokusech s podnikáním splácet roky.
U nás se tomu říká "iluze přeživších", což je jméno pro efekt, který nám nekriticky umožňuje glorifikovat ty, kteří to zvládli. A přitom lehce opomíjet ten zbytek, protože o těch jsme stejně nikdy neslyšeli. Podnikatelé jsou tak takoví hrdinové dnešní doby, protože pro nás nasazují své holé krky. Pro detaily je fajn se podívat na následující video, na obecně skvělém kanálu Veritaserum.
Šance se samozřejmě dají zvýšit tvrdou prací nebo dobrým produktem. Analýza firem říká, že úspěšná firma je často ta, která nabídne lidem přesně co potřebují, ve velkém množství, kde jiným se do toho nechce. Jako PayPal nebo SpaceX. Ale nejvíc pomůže jiná věc. Mít bohaté rodiče.
Dědičné bohatství
Při zkoumání dat těch nejbohatších se dá všimnout jedné věci - Musk i Gates nevybudovali svá impéria z ničeho. Jejich rodiny na tom naopak byly velmi dobře a poskytly svým potomkům to nejlepší možné zázemí. Kdyby se Musk narodil někam do střední vrstvy, s podivností sobě vlastní mohl skončit někde na v USA tak populární medikaci a po "vyléčení" vyprávět příběhy o ovládnutí světa svým kolegům v McDonaldu při smažení hranolek. Gates dostal od svých rodičů velmi drahé kurzy počítačů, které mu umožnily dostat se blízko právě rodící se technologii a navíc slušnou počáteční investici právě na založení Microsoftu. Asi jako kdyby od svých rodičů dostal v roce 2011 pod stromeček kurzy o Bitcoinu a pár digitálních mincí k tomu. U Muska se zase bohatě stačí podívat na jeho sourozence a rodiče. Všichni jsou úspěšní podnikatelé. Jejich rodina totiž patřila k těm velmi bohatým už v JARu. I když to sám Elon vyvrací, jeho otec Errol údajně vlastnil až polovinu smaragdového dolu.
To zakladatelé Applu, Jobs s Wozniakem, byli pouze z nižší a vyšší střední třídy. Mimo technologické inovace jsou však self-mademani velmi vzácní. Většinou dědíte jmění své rodiny a to postupně rozšiřujete.
Což neznamená, že si nevážím jejich produktů nebo jmění, které vybudovali. Pokud něco chcete změnit, být bohatý je jednou z těch jednodušších cest. Navíc Gatese si jako člověka velmi vážím. Aktivity Jobse i Gatese ale blednou v porovnání s tím, co světu přinese Musk.
Případ Musk
Přečtete si pohádku o Jackovi a fazoli. Pěkná pohádka pro děti před spaním. Dál se tím už nezabýváte. Pokud nejste Elon Musk. Ten se druhý den vzbudí a založí firmu, která chce řešit problém s přelidněním stavbou obřích měst na obřích pilířích, kam se budete dostávat po obřích popínavých rostlinách. Správu města budou zajišťovat obří roboti. Jeho fanoušci budou na sociálních sítích jásat, protože jejich Bůh má jako jediný koule řešit problémy s přelidněním, narozdíl od těch nenažraných politiků.
Jakkoliv absurdně předchozí odstavec zní, přesně tohle je jeho Modus Operandi. Jako malé dítě s naprosto volnou rukou co chce dělat. I nejspíš podle spousty lidí ve vašem okolí je novodobým Midasem, který čeho se dotkne, to se promění ve zlato. Avšak lidé, kteří se s Muskem setkali osobně, vykreslují zcela jiný obraz (tohle mám i přímo z první ruky). Místo génia vidí chaotického, podivného, nanejvýš průměrně inteligentního člověka, který ani neposlouchá, co říkáte, ale zato rozdává rozumy. A jeden ruský raketový inženýr před 20 lety při setkání s takovým "chytrolínem" dal svůj vztek najevo plivnutím přímo na něj. Co Muskovi však chybí v intelektu, to dohání vztahovačností a pomstychtivostí. A tak se po "moskevském incidentu" zrodil SpaceX.
Podle už výše zmíněné teze se firma stane úspěšnou, pokud nabídne něco, po čem lidé touží a nikdo jiný se do toho nepustil. Je to však podmínka nutná, nikoliv dostačující. Do vesmíru se nepodívám ze stonku fazole, i kdyby byl opravdu dlouhý. Leda by vydržel tah 100 GPa. Jenže nám zde vznikla vzácná a zajímavá situace. Svět je plný lidí, kteří jsou zklamaní dosavadním výzkumem vesmíru. A někteří z těch lidí jsou raketoví inženýři. Kdyby se tak objevil někdo, kdo jim dá peníze a oni si mohou splnit svůj sen o vesmírných cestách. Svým způsobem tak byl zrod SpaceX pro dosavadní miliardáře low-hanging fruit.
Zbytek už je historie, na jejíž ose se někde nachází i odkup Tesly. Po úspěchu SpaceX a Tesly už bylo jednoduché uvěřit příběhům o "zlatých rukách". Přitom za skutečným úspěchem jsou pravděpodobně pouze špičkoví inženýři, kteří dostali správné podmínky k vývoji. Podle interních historek se naopak Musk snaží vývoj zničit neustálým micromanagementem a aplikací "vlastních myšlenek", které má z populárně vědeckých knížek pro veřejnost. A já tak jenom můžu držet palce, aby se mu to nepovedlo. Už kvůli budoucnosti všech.
Měl jsem přesně takového šéfa. K čemu je člověku 5 let studia umělé inteligence na vysoké škole, když si stačí na Technetu přečíst jeden článek na téma "jak fungují neuronové sítě"? Pak do vás bude hodinu hustit, jak špatně to celé chápete a on je jediným možným odborníkem v dané problematice. Jenže "vizionář s aspergerem" není zaručená cesta k úspěchu. Spíš naopak. Muskovi to kupodivu vyšlo, protože svými prostředky sehnal dostatečně kvalitní lidi, v dostatečně hladovém oboru, kteří se mu jsou dostatečně schopni vyhýbat.
Vesmír, nejzazší hranice
Malá odbočka. Je sice pravdou, že SpaceX hraje první ligu. Jako jediná společnost. NASA stěží po letech vývoje dokončila Orion, který teď obletěl Měsíc. Bezos i Branson jsou pak daleko za Muskem, stěží vůbec dosáhnou orbity. Jako fanoušek astronomie se snažím odkrýt důvody, proč tomu tak je. Ale mezi vším tím Elonovým chvástáním o vlastní hypergenialitě a vydáváním nápadů svých podřízených za své, to je prostě obtížné rozkrýt. Zatím si tak vystačím s pocitem, že mi občas něco nesedí.
Jako když kolem roku 14 chtěl s velkou pompou stavět rakety z grafenu. O 5 let později pak přešel na ocel a médiím řekl, že to svým vědcům tvrdil celou dobu, o jakou blbost s tím grafenem jde. Ani jedno z jeho dřívějších tvrzení se mi však už nepodařilo dohledat. Prostě to zmizelo ze sítí...
To však nic nemění na faktu, že počet raketových společností v roce 2022 narostl už na více než 100. Na paty mu tak už šlape celý svět. Čína mu jeho Starship dokonce okopírovala. Nečekaně. Ale Elon byl první.
Pomalu, ale jistě
Něco malého jsem si ke konci však přeci jen nachystal. Fakt, že pomalejší cesta k bohatství přesto existuje. Výše zmínění jedinci totiž měli pár věcí společných. Naskakovali na svět technologií a nebáli se u toho riskovat. To jak se bohatne na právě vznikajících technologiích a proč, by vydalo na vlastní článek, tak jen stručně.
Já osobně pravidelně investuju malé částky, které se dají postrádat, do nových technologií. Stovku měsíčně do Bitcoinu. Do kvantových počítačů. Do biotechnologií. Do augmentačních technologií. Do firem, které pomalu přesouvají techniku ze sféry sci-fi do reálu. Co by udělala stovka měsíčně kdysi v akciích Applu dnes?
Co pak podpůrná infrastruktura až se dostaneme do vesmíru? Kdo tam bude stavět obydlí? Kdo záchody? Co Bezosovy plány na přesun těžkého průmyslu na oběžnou dráhu? Co kosmický výtah na Měsíci? Nelze zainvestovat někde tady? Pod heslem "kakat chtějí všichni" je dobré se zaměřit na rozvoj malých firem, které budou dodávat vesmírnému průmyslu potřebná řešení.
Samozřejmě je třeba myslet na fakt, že mnohé z takových firem nepřežijí. Co když se lano kosmického výtahu utrhne? Co když Neuralink zkrachuje? Co když kvantový počítač zničí kryptoměny? A že po prvních úspěších se vynoří spousta podvodníků. Kolik klonů Bitcoinu a Etheru už dnes existuje?
Otázek je hodně. Chce to hodně studia, aby člověk nenaletěl podvodům. Trpělivosti a sebekázně. A na konci je stejně jen jediná jistota. Stali jste se dalším investorem. Ale naučit se něco pravidelně odkládat neuškodí nikdy.
Závěr
Stát se opravdu bohatým není sice nemožné, ale velmi těžké. Než se honit za vzdušnými zámky, raději doporučím si tu jachtu z úvodu pronajmout i s několika přáteli na víkend a podělit se o sýr s nimi. Pak to vyjde levně a nemusíte je po cestě "nahoru" obětovat.
Pokud však svou trpělivost počítáte na desítky let, svým potomkům školné na vysoké zajistíte.
P.S. knihy návodů na bohatství opravdu nekupujte. I jejich nejznámější zástupce "Bohatý táta, Chudý táta" je čistý podvod.
0 komentářů: