Kam kráčíš, lidský intelekte?

Odkud se lidská inteligence vzala a proč před milionem let neexistovala města? Proč patří 20. století mezi ty nejhorší? Proč lidská inteligence upadá? A dá se tomu nějak zabránit?

A zrodil se knihovník

Jak to bývalo jednoduché. Pokud jste se v předcivilizační éře narodili nadaní duchem, ostatní si vás vážili například pro schopnost přesně si zapamatovat úspěšná loviště. Všechny ty staré příběhy kde vybuchla sopka nebo se vylila voda. Nebo se naučit astronomii a být tak schopen říct, v jakém měsíci se tak nacházíte a kdy přijdou třeba pravidelné záplavy.

Ti nejlepší, s dobrým sociálním i logickým intelektem, se pak vypracovali až na šamany. Měli znalosti jak připravovat drogy, poměry a množství, nebo pomocí sociálního inženýrství přetavit astronomii v astrologii. Ostatním tak poskytovat zábavu nebo plnit odvěkou touhu znát budoucnost. A sobě umožňovat dále předávat svoje geny. Na opačném konci spektra pak seděli jedinci, kteří nepobrali ani rozum, ani hbitost nebo sílu potřebnou pro lovení. Nechci moc předbíhat, ale všichni někoho takového ve svém okolí známe. Navíc často umírali na nemoci. Tito pak zejména v nemonogamních společenstvech neměli moc šancí se dál pářit. Generaci za generací tak průměrný intelekt spokojeně rostl. Možným důkazem, že byly svaly přeci jen o něco menší preferencí než mozek může být i fakt, že šimpanz je zhruba 3-5x silnější, než člověk.

Jak kognitivní schopnosti rostly, ze zvířecích konkurentů se stala pouhá potrava. Utěšeně rostla i populace a jak lidí přibývalo, přišly i nevyhnutelné války s okolními kmeny. V určitém bodě už nešlo moc růst do okolí, aniž byste na někoho nenarazili. Zvlášť, pokud se ještě migrovalo. O tomto období moc nevím, ale lze poměrně bezpečně předpokládat, že ti s horkou hlavou, kteří dříve jednali, než mysleli, při střetech umírali jako první. Při až 60% úmrtnosti v předcivilizační éře to už rozhodně není nezanedbatelná selekce. Možná to je přímo důvod jejich existence - takoví mravenčí vojáci. Až se příště budete hádat s cholerickým kolegou, tak je dobré si uvědomit, že jeho poddruh se možná vyvinul právě proto, aby nepřátelskému kmenu lámal kosti a rozbíjel hlavu kamenem. Chcete být v jiném týmu než on?

Kolem roku -100000 se války začaly postupně překonávat obchodem. Lidí už bylo hodně a nebylo už tak výhodné všechno plenit, každá válka stála lidi. "Vy hlídáte vodu, my pastvu s buvoly. Pojďme se nezabíjet, ale směňovat." Pravidelně obchodující kmeny se začaly spojovat ve větší celky. A ty, které se už kolem roku -10000 začaly usazovat, začaly současně zakládat první protocivilizace. Kdo obchodovat nechtěl, časem podlehl civilizacím, které to zvládly a byly tím pádem větší. Římané začínali právě jako militarizovaná obchodní společnost.

Ano, civilizace je tady pouhých 12000 let. A to ta nejstarší. Bylo potřeba naakumulovat dostatek lidí. Naučit se hospodařit. A možná i nejprve vytvořit nějaký ten duchovní kapitál. Někteří orangutani ví, jak použít nástroje nebo hospodařit. Ale nikdy nebyl pozorován žádný pokus o vytvoření vesnice.

V raných civilizacích už sice nebylo šamanů potřeba, nicméně stále potřebovali astronomy (a astrology) a postupně rostl i význam obchodníků. Nový stát se nějak musel udržovat a tak se objevil i nový druh - výběrčí daní a účetní. A účetní si zaznamenávali - nejprve čárkami, pak symboly, které se více a více abstrahovaly, až se zrodilo písmo. Obchod se standardizoval - objevily se peníze. A účetního si přece stát nenechá umřít hlady nebo ano? Už od dob prvních peněz je tak běžné, že vyšší intelekt často koreluje i s vyšším výdělkem.

Sice to chvíli trvalo, ale v určité fázi technologické vyspělosti písma se pravděpodobně začalo šířit jako oheň. Na dobytých i spřátelených územích jej učenci začali předávat domorodcům, což urychlilo i zrod dalších států. A osobní prospěch těchto učenců. Kolem roku 0 byl už evropský prostor poměrně vyspělý, s dobře rozloženými společenskými vrstvami. Vysoce inteligentní lidé, pokud dostali tu možnost, obsazovali pozice úředníků, obchodníků, právníků, kněžích, ... Na všech územích, kam se rozšířila civilizace. Svět lidí byl na cestě k zářné budoucnosti.

Výčet by nebyl zdaleka kompletní, kdybych nezmínil ještě jeden zajímavý efekt. V chladnějších oblastech bylo pro přežití potřeba se předzásobit na zimu a na svém úsilí spolupracovat s ostatními. Lidé bez schopnosti plánování a sobci postupně řídli ve svých počtech. Stačí se dnes zajet podívat do Finska (kde už to taky není dnes růžové, ale k tomu se ještě vrátím). Jedna z posledních ran Římské Říši tedy nebylo, že by chudáky proto-Italy barbaři všechny probodali oštěpy. Naopak. Takoví Frankové tou dobou už byli sami poměrně vyspělí, měli dost vlastních učenců a ve významu upadající impérium, topící se ve vlastních problémech, prostě předběhli.

A pak je tady Flynnův efekt. Ale to už dám jenom jako odkaz, už tak je článek dost dlouhý.

Odkud se vzal intelekt prapůvodně je mimo rozsah tohoto článku. Tedy biologický mechanismus, který nám dal výhodu oproti šimpanzům a šimpanzům zase oproti veverkám (stále naši třetihorní příbuzní). Sociologové se dodnes přou, jestli je dedičná informace předávána geneticky nebo je to dáno výchovou. Z vlastního malého výzkumu a zkušeností, které jsou zase mimo rozsah, nastavím dál premisu, že je opravdu dědičná geneticky. Objevit se může i spontánně, génius se může narodit i podprůměrným rodičům a naopak, ale tyto outliery nejsou důkazem opaku. Podle četných evidencí se intelekt v rodinách skutečně kumuluje. 

Horská dráha z nemocí a totalit

Nebyla to ale vždy růžová zahrada. Intelektuální stagnaci nebo dokonce regresi už z principu podstupuje každá kultura, která si začne cenit jiných atributů, které s ní nutně nekorelují. Třeba delšími vlasy. Větším tělesným tukem. Výškou. Nejhůře na tom pak jsou polygamní společenství.

Zlo na zcela jiné úrovni pak nastává, pokud se z toho stává státní politika.  Zejména ve 20. století se systematické genocidy proti intelektuálům stávají normou v bezprecedentní síle. Pomáhají k tomu úplnější záznamy, rychlejší cestování nebo různé jiné technické vymoženosti (o digitální totalitě níže). Pro studenty v Brně si nacisté v roce 1939 přijeli v autech. V roce 1975 se v Kambodži dostali k moci Rudí Khmérové, kteří díky seznamům, ale i při pouhém nošení brýlí nebo rukou bez mozolů nemilosrdně popravují. Výsledkem není po čtyřletém řádění jenom ztráta třetiny populace, ale prakticky zlikvidování šancí na znovuzapojení se do světového dění. Jejich inteligence se neobnoví přes noc. Možná už nikdy (IQ Kambodži je prý 100, ale k této metrice mám sám velmi velké výhrady, o tom zase jindy).

Ostatní totality se pak liší v míře represí, které dopadají na obyvatelstvo různě. Už Aztécká Říše kdysi dávno byla totalitní zřízení. Za špatná slova jste lehce skončili jako další oběť. Závistivý soused pak určitě byl schopen zařídit, aby se ti schopnější stali obětí pomluv a následně tak obětí Bohů. V dobách nejdrsnějšího běsnění stát vraždil asi 1% svých občanů ročně. Tohle rozhodně nebylo místo pro intelektuální rozjímání. Spíš vlezdoprdelství, jaké známe i z dnešních totalit.

V Česku 2. poloviny 20. století to bylo docela mírné. Likvidace nepohodlných osob v těchto končinách nebyla zvykem nikdy, středověk nevyjímaje. Různí intelektuálové tak končili spíš ve vězení nebo aspoň byli přesunuti jinam, kde nebudou škodit. Třeba do Jeseníků. Nicméně i to stačilo na vychýlení vah a lehkému úpadku, protože "politicky spolehliví" a loajální jedinci (viz předchozí odstavec) měli daleko vyšší šance dosáhnout majetku a založit rodinu. I v našich končinách tedy nejspíš patřilo 20. století k nejhorším za posledních 1000 let co se týče nějakého genetického šlechtění. Můj kamarád si stále pamatuje, jací kazisvěti ovládali krátce po revoluci Akademii věd. V podstatě hloupí lidé, jejichž jedinou funkcí bylo zajistit politickou integritu ústavu. Nějaké inkvizice 15. století tak byly nejspíš jen kapkou v moři, pokud bychom to brali jako sumu všech vychýlení napříč stoletími.

Jde to i opačným směrem. Rozložení inteligence se může ve společnosti změnit skokově i směrem nahoru. Ve 14. století se Evropou přehnala Černá smrt. Vzala s sebou kněží, kteří chodili utěšovat své umírající věřící. Vzala s sebou staré. Vzala s sebou početné rodiny chudých, kteří měli vždy vyšší míru porodnosti (zajímavé vysvětlení tohoto jevu nyní nabídl i Jaroslav Flegr) a méně prostředků na hygienu. Zůstala po nich populace, která po nich zdědila prostředky a která se začala ptát, proč to pokosilo hlavně služebníky Boží. Tedy kromě jinak asi každého třetího. Ale hlavně - byla v průměru chytřejší. A přišla renesance. Když jsem tohle před více než 5 lety četl poprvé, přišlo mi to skoro až neuvěřitelné. Jenže pak přišel rok 2020 a s ním i COVID-19.

Navzdory běžnému mýtu, že chytrý je slabý a hloupý má svaly, se intelekt i zdatnost potkávají naprosto běžně, my však vnímáme hlavně ty extrémy. Kolik je lidí na podpoře, kteří mají nanejvýš základní vzdělání a 2 metry v pase? Hodně. Zejména v USA je chudá vrstva pohledem docela dobře rozeznatelná. Kolik vědců chodí běhat? Taky hodně. Další pravdou je, že nemoci nutně nekosí jen ty fyzicky, ale i psychicky slabé. Pokud věříte, že zaříkávání a doteky mrtvého na těch správných místech zbaví město zlých duchů (zprávy z epidemie eboly 2014), tak jste nemilosrdně odstraněn. Příroda s námi nehraje naši hru na antidiskriminační zákony. Přenosné epidemie po sobě tak nechávají průměrně zdravější a chytřejší populaci.

Kam kráčíš, lidský intelekte?

Nejsubtilnější a tím velmi nebezpečný je však v tomhle pohledu současný evropský socialismus. Každý člověk, včetně těch nejchudších, má právo na základní ekonomickou pomoc a kvalitní lékařskou péči. Péči, která zabraňuje nemocem, které dříve vytrhávaly plevel. Poměrně vysoké rodičovské příspěvky, které měly sloužit k motivaci rodit více potomků, bohužel motivují zase hlavně ty chudé, pro které mohou být jejich nízké mzdy podobně vysoké jako tyto příspěvky. Navíc díky absenci dalších aktivit mají poměrně dost času na sex. A v hospodách nebo modernějších sociálních sítích spoustu času na šíření různých anti-systémových a racionálnem nepodložených názorů.

Tím nechci říkat, že dobrá lékařská péče je apriori špatně. Střední třídě může naopak pomáhat k lepším výsledkům. Ani s Excelem neuděláte tak dobré výsledky, když vás bolí záda, mokvá noha, svědí svrab a dítě umírá na TBC. Jen je to věc hodná k zamyšlení, kolik a kam investovat.

Člověk střední vrstvy se pak v evropských podmínkách musí potýkat s vysokými daněmi, delším časem stráveným v práci. Při návratu domů mu to trvá dlouho, protože se o infrastrukturu dělí se všemi bez rozdílu (je to lepší než v USA, ale ta má celkově jiné podmínky na dojíždění). Má tendenci svým potomkům zajistit lepší vzdělání, lepší volnočasové aktivity. Ve výsledku nemá tolik potomků a zbývá mu méně času, a bohužel často i peněz. Relativně malé výhody oproti neschopným ani příliš nemotivuje si takové partnery do života vyhledávat. Stejně pak spolu všichni žijí v panelácích. V mých vzpomínkách z dětství bylo pro chudé rodiny běžné mít 5-6 členů a mít čas celý den vysedávat v hospodě nebo u televize. Po konci šichty tihle lidé vyloženě trpěli nudou a vyráběli další děti. Rodiny intelektuálů jsem poprvé viděl až u některých spolužáků a tehdy jsem nemohl pochopit, proč se domů vrací třeba až v 7 večer, když vyjížděli v 7 ráno. Večer sklenka vína a spát. Ano vynechávám tady speciální případy jako matky samoživitelky. Ale to není chyba Evropy.

Na číslech se to možná vysvětlí lépe. Hrejme chvíli hru, že IQ dává smysl a průměr národa je tedy v nějakém čase t z definice těch 100. Když lidé ještě museli bojovat o své místo na slunci a společnost preferovala ty inteligentní díky vyšším platům, třeba v čase t - 50, mohl být průměr třeba 105. Zakládaly se školy, mladá demokracie se rozvíjela. 50 let po našem bodě v čase t + 50 následkem blahobytu klesl průměrný intelekt na 95 (v článku to vysvětlují změnou prostředí a ne moji teorií dysgeniky v tomto článku, abyste si nemysleli, že můj názor je jediný a nutně správný). Po celé zemi vyhrávají populistické strany, protože lidé s IQ >= 105 najednou tvoří třeba jen 35% populace. Babišové a Zemani mají žně, protože voličská protizákladna už není dostatečně silná. Začíná pronásledování neziskovek, zavírají se filozofické a sociologické fakulty, protože jsou jen "darmožrouti". Následně to začíná postihovat i technické obory. "Poslat ty darmožrouty k lopatě, to je naučí!" Celkově je intelekt na ústupu, protože najednou jde o přítěž. Stát spouští další vlnu represí. Přichází válka, ekonomický rozpad a následná obnova. Intelektuálové jsou znovu preferovaní, protože kumulují více peněz...

Idiokracie

Výraznou ztrátu intelektu vlivem genetiky ukázal už komediální film Idiokracie.  Obecně se této teorii říká Dysgenika. Narozdíl od filmu by to ale nebyl roztomilý vidlákov. Rozjely by se další Kambodži, pod heslem "za všechno můžou oni!". Další Ukrajiny, pod heslem "vždycky to bylo naše!" Zavíralo by se, upalovalo, zabíjelo ve jménu Boha. Knihovny a nemocnice by lehly popelem, došlo by k technologické regresi. Jenže s takhle nevyváženou populací by byl návrat zpět na dlouhé lokte. Díky vyčerpání fosilních paliv možná i již nemožný. Nekonečná stagnace ve středověku. Je snad tohle oním pověstným a zlověstným velkým filtrem? Dopadne takhle nevyhnutelně každá civilizace?

Druhou možností, ještě horší, než nekonečný středověk, by byla dokonalá, nezničitelná technologická totalita. Zdá se, že lidé se zhoršeným úsudkem přirozeně inklinují k následování různých vůdců / Bohů a chtějí trestat své názorové oponenty. Do ingrediencí přidejme všeobecnou touhu po bezpečí. Kupodivu se tihle lidé bojí vývoje nových technologií, ale hned po dokončení svého manifestu "za nás bylo lépe" neváhají zneužít už ty existující. Pak vítězí řešení, která se nedokážou dívat dopředu na možné reálné negativní následky, zato slibují rychlé a bezbolestné změny.

Dnes se tak všude instalují kamery. Propojují se s rozpoznáváním osob. Internet se pravidelně prohledává na jakékoliv závadné zmínky. "Kdo nedělá nic špatného, nemá se čeho bát. Porno ovce versus tři krabi je přece hnus, ne?" A co Náměstí nebeského klidu? Taky hnus? Další generace za 30 let protlačí permanentní skenování sítnice přes upravené kontaktní čočky. Co je špatného na tom, že chceme sledovat případné hříšníky, kteří se chystají ukrást batoh bezbranné stařence? Den Trifidu se stane povinnou četbou anarchistů. Než ty podvratné živly všichni ti Orbánovci seberou. Jo a jen tak mimochodem, tyhle čočky budou nejspíš automaticky rozmazávat děti a další chráněné skupiny nebo osoby.

A co další generace, za 60 let ode dnes, která protlačí skenování myšlenek a díky tomu preemptivní údery na zločiny, než se stanou? Perverze musíme zastavit. Myšlenky na sex se školačkou? Na svržení prezidenta? (nebo sex se svrženým prezidentem za sledování copatou středoškolačkou... shit, už by mě měli)

To není přitažené za vlasy. Skyscanner měl permanentní sledování pohledu dětí a přenos k rodičům kolem roku 2014 ve svých plánech pro budoucnost za 10 let. Vím to, protože jsem tehdy studoval jejich stránky pro pohovor u nich. Už to dávno stáhli, tak nabídnu jen epizodu z Black Mirror. Jenom za posledních 10 let začaly společnosti předávat vaše údaje o poloze státu, na internetu se logují všechny přístupy a tok téměř všech financí se začal sledovat. Vaše finanční podpora opozice tak je už téměř všude dohledatelná. Proč k tomu došlo? Protože jsme přece chtěli zastavit drogy, teroristy a dětské porno. Svatá trojice dodnes se objevující třeba v každé diskuzi o bitcoinu.

V Číně také jenom chtěli "zastavit terorismus". Tak já nevím, ten milion lidí v koncentračních táborech jsou asi všichni iráčtí teroristé za posledních 1000 let. Důvod? V čele státu stojí neomezený vládce Si Ťin-pching, který se bez maminky skoro ani nevyčůrá a všech problémů se zbavuje tím nejjednodušším možným způsobem: "Dělá potíže? Zastřelit. Problem solved." Dnes už ho nelze sesadit, protože všechny schopné nechal "odejít" a nechal si jen přikyvovače. Vnitrostranická opozice přestala existovat. A tak se ještě 5 let dozadu prosperující země, kterou při několika příležitostech chválil i Miloš Zeman, dostala do drsné recese a celou zemí zmítají nepokoje. Tímto tempem už není občanská válka do roka nereálná. Kam takovou zemi, 5000 let staré impérium, dostalo za pár let pár blbců?

Eugenika, poslední naděje lidstva

Zbývá jediná schůdná cesta - začít intelekt uměle zvyšovat. Dlouhodobě tak snižovat šanci, že se narodí další Tušlové až k nule (panebože, to je tak strašný blbeček :-D, ale už má potomka a přesně o tom tady píšu). Zeštihlovat populaci, která věří, že cesty Sorosovy jsou po ploché Zemi nevyzpytatelné a Ilumináti to tak chtějí. Lidé bez kritického uvažování však nejsou okrajový problém, celých 25% Evropanů prý věří, že Američané nikdy nebyli na Měsíci (jasně, zfingování přistání není to samé co placatá Země, ale těch očividných dat je i tak hodně). Cest bude víc, od transhumanistických augmentací čipy, přes různé nacisty oblíbené "ozdravovny" (státem podporované seznamky pro intelektuály) až po genetické manipulace. Zejména to poslední se zdá jako velmi slibná cesta. Ta první bohužel rozevře nůžky stávající populace a zvýší šance na občanskou válku. Technologické upgrady rozhodně nebudou zdarma.

"Bude to modrooký blonďáček nebo štíhlá brunetka francouzského typu?" Do výbavy by určitě patřilo i odstranění všech geneticky podmíněných nemocí. Za příplatek neškodné upgrady nepotřebné pro chod státu - já bych třeba uvítal rezistenci proti plešatění. Ale hlavně kombinaci genů potřebnou alespoň pro přijetí do Menzy.

Lidstvo se bude bránit. Nicméně Darwinismus je neúprosný. První skupiny nebo celé státy, které začnou zavádět transhumanismus nebo genetické alterace získají neuvěřitelnou výhodu, která začne rozevírat nůžky. Stačí jeden spolužák s čipem na neomezenou paměť ve třídě na medicíně. Další a další budou naskakovat na rozjetý vlak, aby nezůstali pozadu. Genetika tady však má oproti transhumanismu nespornou výhodu v tom, že na vylepšení dosáhnou i lidé z nízkopříjmových skupin a přes jejich potomky tak dojde k integraci do celé společnosti. Navíc se sníží šance, že proti nim budou chtít útočit.

Tohle asi řada lidí nechtěla slyšet. Co diverzita? Co nečekané rezistence vlivem poruch, jaké dává například srpková anémie proti malárii? Ano, je to oběť. Jenže člověk začal ohýbat přírodu už v pravěku, kdy poprvé ovázal zranění, vyrobil anestetikum z květiny nebo vytrhl zub. Vývoj se pravděpodobně zpomalí nebo dokonce zastaví, aspoň tedy ten, který by probíhal přirozeně. Ale je to ospravedlnitelné ve světle možného vyhynutí lidské rasy, nekonečné stagnace nebo naprosté ztráty svobody? Za mě ano.

1 komentářů:

  1. Jakub 01.12.2022 03:33:08

    Jinak alternativní teorie inteligence sice existují, ale nejsem jim moc nakloněn. Nemám pevná data, pouze zkušenosti napříč různými vrstvami, sociálními bublinami a různými městy, kde jsem pobýval. V tom jsem oproti sociologickým sběrům dat inferiorní. Jenže sociologické studie bohužel často trpí různými metodickými zkresleními (ne-li přímo chybami). Je to těžké už tím, že inteligence není současnými postupy kvantifikovatelná. Současné IQ je jen "odhad". Pokud sociologická studie tedy definuje inteligenci jako nejvyšší ukončené vzdělání, tak tam bych se divil, kdyby to vyšlo jinak, než vliv prostředí. Pokud dáte hloupé dítě do chytré třídy, tak s ostatními na ty vysokou pravděpodobně půjde. A naopak.

Přidat komentář

[ Different Image ]

CAPTCHA Image