O mně

Jsem Jakub. Nadšený programátor a cestovatel, který má na kontě už přes 60 zemí. Z prvního se nakonec stala i dobře placená práce. Od roku 2020 tyto koníčky kombinuju jako relativně nový druh člověka - digitální nomád. Pracovat se dá dnes skoro všude, od horkých pouští a tropických ostrovů, po nekonečné ledové pláně severu. Tak proč toho nevyužít?

Posledních více než 10 let jsem pracoval po různých startupech nebo jako dodavatel služby. Jako programátor, machine learning engineer nebo softwarový architekt. Některé z těch startupů byly i úspěšné a v současnosti hrdě pracuju pro jeden, který se bez externích prostředků vypracoval až na světovou jedničku v doporučování hudby. A přitom jsme vyloženě taková garážovka, která se schází v jednom pražském sklepě.

Kompletní LinkedIn profil zde. Na něm se dočtete třeba i to, že v současnosti si dělám dalšího magistra, v oboru Big Data. Tentokrát v USA.

Při dlouhých pochodech na svých cestách mi zůstává hodně času na uvažování o světě. Pravidelně čtu Scotta Alexandera, koukám na Veritasium nebo Kurzgesagt. Do toho jsem přečetl i nějakou tu knížku. Své myšlenky a postřehy jsem tak začal pomalu sepisovat do vlastního blogu.

 

 

Trocha té nudné historie

Počítačový kód mě fascinuje už od doby, co jsem otevřel v 11 knihu o Basicu a vrtalo mi hlavou, jak se z instrukce `REM domecek` dostaneme během několika řádků na celý hotový domeček. Karviná je však kraj svérázný, a tak jsem si první počítače skládal ze smeťáku jako Anakin Skywalker.

Ve 13 přišla první hra v QBasicu. Měla přes 4000 řádků, z toho některé řádky hostily třeba i 10 příkazů poskládaných za sebou. Tehdy mi to přišlo skvělé. Basic byl mým nejlepším kamarádem a myslel jsem, že už spolu zůstaneme. Navíc mi tak krásně hrál, když mi odešel monitor a já po paměti psal noty. Vydrželo to 2 roky, než člověk zjistil, že v jiných jazycích existují pole a tak přišla první nevěra. U jazyka C jsem pak zůstal další 2 roky. Pak jsem se dal rovnou na polyamorii.

Fast-forward o 10 let. Experimentuju s různými jazyky - PHP, Javascript, C#. Stáže v zahraničí - první on-site programátor ve španělském startupu. Dokončuju studia v oboru umělé inteligence. Po nich práce Java programátora v Londýně. A zpět do Česka, tentokrát už jako ML inženýr v Pythonu. Jazyk, který jsem ve 14 zavrhl jako uncool a z knížky o Pythonu a C jsem si vybral ten starší. Dnes už mám za sebou mám desítky hobby projektů i dotažených komerčních aplikací.

 

 

Stránky

Vím, že tyhle stránky trochu blbnou. Třeba galerie. Programátorství je však někdy obor ošemetný. Kód stránek vznikl už někdy před více než 5 lety a tak starou verzi jazyka je těžší a těžší podporovat. 5 let je u softwaru důchodový věk. Musel bych to složitě opravovat nebo rovnou přepsat. Což je poměrně nákladná činnost, a zvlášť u nevýdělečných projektů neekonomická.

Podpora

Dávat si na stránky "podpořte mě" je prý dneska cool. Tak dávám odkazy na Lightning, Bitcoin a Cardano. Třeba můj blog přijde někomu užitečný. Třeba bude mít masochistickou potřebu zaplatit moji další cestu do tropického ráje, místo toho, aby udělal něco pro sebe a jel tam místo mě.

 

 

Poslední příspěvky