Čína, Ósaka

Říše středu

Pandy. Velká čínská zeď. Zákázané město. Kung-fu. Bití Ujgurů. Komunismus. A kapitalismus. Sociální kreditový systém. Smog. Cenzura. A držáky na mobily za dolar. Čína je všechno. Svět ve státě. Však mu vládla tisíce let. A teď ho dobíjí znovu, neboť jméno – 中国 – znamená střed a země. Což znamená jen jedno. Čína již brzy i na vašich zahradách.

Rudý obr se snaží mimo ovládnutí trhu i o získání kontroly nad vzdušným prostorem v Asii. Zpáteční letenka do Japonska přes Čínu vyjde kolem 13000,-. Musí se ale přestupovat, a to dokonce víckrát. Nikdy jsem neměl v plánu tuhle zemi navštívit, ale jejich přesvědčovací strategii balíkem bankovek se odolává špatně. Aspoň se tam trochu porozhlédnu. Třeba si udělám selfie s igelitkou na hlavním náměstí.

Cestování v rámci jedné země asi nebude běžný způsob. Věděl jsem, že letím do nějakého „bezejmenného“ města ve středu Číny a pak do Šanghaje. Hned v Praze na letišti při ukázání letenky začali obvolávat místa. Paní mě po několika podivných minutách čekání na můj dotaz jenom informovala, že z Číny do Číny cizinci normálně nelétají a musí uvědomit kapitána. Databáze úřadů se už plní mým xichtem. Jestli někdy Strana ovládne Evropu, tak si budu muset umýt obličej kyselinou.

Konečně jsem v letadle na druhý konec světa! No dobře, Čína zase tak daleko není. Do Xianu je to 8 hodin cesty a já se těšil, i když jsem o něm nikdy předtím neslyšel. Bude to jistě malé malebné městečko plné smogu a paneláků. Ne všichni ale moje nadšení sdíleli. Vedle mě přes uličku začala Číňanka ukazovat své umění kung-fu řvoucího tygra do sedadla před sebou, protože si vážený mistr před ní dovolit sedadlo lehce sklopit a ona viděla televizi na sedadle pod lehce sníženým úhlem. Letadlo muselo aktivovat bojovou letušku, aby ji zpacifikovalo. Bude to skvělý let.

Vlastně jsem netušil, jestli mě do ulic pustí. Čína má vízovou povinnost. Naštěstí dávají úřednické povinnosti potřebné pro přestup automaticky 1-3 dny na vstup do země. Snad mi to nevyprchá někde v ulicích Šanghaje. Od Ruska mě už nikdo nevyslýchal a nerad bych to teď měnil. Našel jsem si na informacích snad jedinou paní z tohoto letiště mluvící anglicky, aby mi domluvila převoz do centra. Tím mě uchránila před davy taxikářů, kteří se na turistu slétávají ze všech stran. Fajn, mám tak 4 hodiny na průzkum městečka.

Už na letišti bylo patrné, že to s internetem nebude žádná sláva. Wi-Fi tam bylo dost špatné. A Google mapy přestaly fungovat. I Messenger. Velká panda začala odchytávat všechny pakety zlých amerických společností. Občas ale nějaká zpráva z Messengeru při nahazování sítě na mobilu proletěla. Prý jestli nemám WeChat. Raději ale budu riskovat se trochu ztratit, než si instalovat do mobilu nějaký zdejší virus, který stáhne moje tajné obrázky psů a koček. Paní mě upozornila, že odvoz je tady. Naložili nás do dodávky dozadu. Po tom, co další místňák předvedl v jeho útrobách kung-fu za svoje právo sedět vpředu. Očividně tradice bojových umění je stále silná. Vyjeli jsme směrem do centra Xianu. Jak hrozné to může bez mapy být?

Čínská megaměsta

13 milionů obyvatel. Nekonečné lány paneláků. Příkrov smogu pod kterým Slunce vypadalo jako trochu silnější žárovka. Nikdo nemluví anglicky. Data bez čínské SIM karty nefungují. Instrukce zněly ve sporé angličtině jasně: „Za 3 hodiny tady u kliniky.“ A s tím dodávka odjela.

Nikdy jsem nevěřil, že uvidím klasickou Čínu. Měl jsem za to, že všechno bylo zničeno. Najednou tam všechno bylo. Jak v těch filmech. Orientální věže. Malé svatyně a chrámy. Prodejci ještěrek na tyčce. Největším překvapením byla místní mešita a zahrada kolem ní. Byla to ta nejvíc „čínská“ věc ve městě a tím pádem vůbec to nejzajímavější. Když teda nepočítám Terrakotovou armádu, na kterou nebyl čas. A stejně jako v Evropě, i tady člověk potkával velké skupinky čínských turistů, kteří poslušně následovali svého průvodce klidně do propasti.

Čas se krátil a to poslední co člověk chce v obřím městě bez mapy a znalosti jazyka zažít, je se ztratit. Pobíhal jsem po blikajících uličkách prodejců všeho možného, včetně střešních okének od vrtulníků, a snažil se odhadnout, kde je klinika. Všechny směry vypadaly stejně. Sice jsem nepanikařil, ale myšlenka, že se ztratím, nechytnu let a nakonec se zde budu živit prodejem ještěrek na tyčce, mě úplně nelákala. Přiběhl jsem na křižovatku uliček. 4 možnosti. Asi jsem vyčerpal zásoby štěstí na nějakou dobu, ale náhodně jsem si jednu zvolil a po 10 minutách ke klinice doběhl. S velkou úlevou jsem o 2 hodiny později už seděl v letadle do Šanghaje.

V Šanghaji mají jeden z technických divů světa. Jediný funkční vlak na magnetickém polštáři. Číňané ukradli plány přímo z vývojových laboratoří v Japonsku a postavili si ho, aby světu předvedli svoje schopnosti čtení kradených plánů. Sice je těžce ztrátový, ale Straně to nevadí. Prostě prodá více usb lampiček na naše stoly a vlak si to bude ujíždět 430 km/h dál.

V 10 večer je už metro i maglev mimo provoz. Musel jsem vzít zavděk jednomu z otravných taxikářů, který mi poté ukazoval krásy obchvatů kolem města. Kolem 30 milionového města jsme ujeli asi čtvrtinu jeho obvodu, protože jsou všude uzavírky. Bylo těžké tomu uvěřit, což bude dané mou přirozenou skepsí a drobnému faktu, že zrovna Šanghaj jsem měl staženou v mobilu s gps. Každopádně taxikáře od vykuchání jeho zákazníky chrání plexisklo. Zajímavostí byl překladač s rozpoznáváním hlasu. Star Trek je tady. A já asi právě navštívil planetu zlodějů.

Šanghaj vypadá jako mix Londýna a New Yorku. Je v tom tak dobrý, že některé scenérie vypadají jako New York víc než originál. Jiné části zase vypadají jako specifické čtvrtě v Londýně, jako je Shepherd's Bush. Tuto noc je toto město moje. Do svítání jsem narazil jen na pár lidí. Od dokonalé iluze anglofonního světa člověka zachraňují nápisy typu „jděte dolů a pozpátku“. A autobusové zastávky, které byly snad tištěné na rozpadajících se jehličkách. Cestu zpátky na letiště poněkud komplikuje fakt, že na internet se nedá připojit vůbec nikde. I McDonald's vyžaduje čínskou SIM. Nepodívat se na nejnovější díl Tibet hledá Dalajlámu u dobře propečeného burgeru je na mě už trochu moc.

Návrat tady byl snad ještě více stresující, než v Xianu. Sice tady mají metro, ale letiště je tak daleko a zastávek tolik, že se čas neúprosně krátí. Jsem vlastně v jednom z největších měst světa. Všechno je trochu daleko. Na letišti samotném pak mají 2 terminály a nikde se nedá zjistit, na kterém je ten konkrétní let. Člověk musí prostě k terminálu doběhnout a zkusit to. Ne, ten první to nebyl. A i potom následuje několik úrovní bezpečnostní kontroly. Průchod do Japonska vyžaduje několik rentgenových kontrol. Schovaného Ujgura v kufru člověk do Japonska fakt nepropašuje. Stíhám to skoro na poslední chvíli. Ještě si stihnu koupit tyčinku v obchodě, kde zase vříská pár Číňanů svoje kung-fu, jeden asi desetiletý hodí pozici draka a batohem sundá všechno zboží kolem sebe a další dva si hodí košík před prodavače ve frontě, aby tím efektivně zablokovali všechny ostatní, než si nakoupí oni. Na to, že má jít o elitu národa je to docela bizarní divadlo. Vyčerpaný po bezesné noci nasedám do letadla. Příští zastávka – Ósaka. Civilizace.

Země vycházejícího slunce

Do nosu mě udeřil zápach mořských plodů. Nikdo se nikdy nezmiňoval, že Japonsko zapáchá po moři. Myslel jsem, že po vycházejícím slunci. Po letišti nás doprovázely úsměvy a angličtina. Regály plné Pikachu. Všichni milují žluté elektrické krysy. U vlakové zastávky jsem směnil A4 voucher za 3-týdenní neomezenou jízdenku na vlaky. V Evropě se objednává z Paříže a stojí na 3 týdny 13000,-. Elektronická verze neexistuje, takže se nesmí ztratit. Říct, že tento papír má cenu zlata, by bylo nepřesné. V přepočtu na váhu vychází dráž. Japonci na něj nárok nemají, ale pro turistu nejlepší způsob, jak poznat zemi. Vyjeli jsme ze stanice. Celé letiště byla jen platforma na moři. Začalo mi to pomalu docházet. Tohle je Japonsko. Exotika, na kterou se pějí ódy. Musím se dívat kolem, jestli to je pravda... Upadl jsem po nočním dobrodružství v Číně do spánku.

Blikající světla a barvičky. Epileptikův sen. První šintoistická svatyně a v něm úhledně složená přáníčka. Všude malé restaurace s cenami jídla nižšími, než v Praze. A mnohem lepší chuti. Ósaka je prý gastronomické centrum Japonska. A s památkami nezaostává za známějšími městy. Místní hrad byl v noci nasvícen modře. Jedna z nejkrásnějších památek co jsem kdy viděl. Atomium by se vedle toho zbořilo do země. Ten Genius Loci! Kolem hradu byly roztroušeny po celém parku snad desítky různých svatyň a chrámů. Venku už čekaly mrakodrapy a ulice pulzujícího města. Tady si ale stranou od toho všeho dávali lidé orientační běh. Ta celková pohoda města. Byl jsem jako ve snu a to byl teprve začátek.

Následující dny padly na prozkoumávání všemožných pagod, parků, svatyň, kaváren a restaurací. Tady bylo všeho do sytosti. „Londýnská čajovna“ napodobila anglického ducha lépe, než kterýkoliv podnik navštívený v Británii. Skoro to vypadalo, že si brzy přisedne britská královna. Masové kuličky v nádražní restauraci z chobotnice takoyaki při posypání sýrem působily dojmem, že se jejich původní vlastníci ještě hýbou nebo dokonce na nás pomrkávají. A začalo seznamování se současnou japonskou kulturou, zprostředkovanou Evropanům zpravidla přes animované seriály.

Ósaka je prý jiná, než zbytek Japonska. Na kurzech jazyka se učitelka zmiňovala, že jsou v kontextu země jako naše Ostrava. Prý mají i vlastní silný a velmi specifický dialekt. Hned v první restauraci jsem se měl možnost o tom přesvědčit, když na mě číšník při placení místo obligatorního „Prosím, počkejte chviličku“, zvolal „Jo, chvíli“. Roušky taky moc nefrčely. A místo unifikovaných obleků jako v Tokiu dávaly přednost sportovnějšímu oblečení. V tomto nejistém světě vzdáleném daleko od pravdy anime mi zůstala aspoň ta vlaková signalizace. Vlaky městem projížděly tak často, že se nesmazatelně vryla do paměti společně s mořským zápachem prvních chvil (než jsem ho přestal vnímat).

Ne všechno je v téhle zemi na kraji světa blízko všemožných mořských příšer dokonalé. Nějak jim chyběly koše. Nejdříve jsem si říkal, že mají jen podfinancované technické služby. Nakonec bylo jasné, že koše jsou národní politika. Teorie se podle internetu různí. Jedna říká, že zmizely po útocích sarinem. Druhá zase, že by vítr rozfoukával jejich obsah. Ať je to jak chce, člověk si brzy udělá popelnici ze svého batohu, kterou může s trochou štěstí občas vysypat v metru. Nebo po kouskách vynášet do koše ve večerkách při nakupování při životě udržujících rýžových koláčků onigiri.

I když pro nás jsou to možná všechno stejní šikmoocí, Japonsko byla země tak odlišná od Číny, že jsou oba národy spíš podobnější Evropanům, než sobě navzájem. Ta kulturní a civilizační vyspělost byla naprosto propastná. Skoro jsem už na svoji cestu sem zapomněl, když se jeden večer kolem půlnoci po výstupu z posledního vlaku u nádraží sesypala čtveřice Číňanů na jednu mladou Japonku. Snažili se ji nejprve oslovit a když nereagovala, začali na ni skákat a zkoušet ji přitom políbit. Šel jsem kousek za touhle povedenou skupinou, abych se ujistil, že je slečna v pořádku. Než je to přestalo bavit. Bohužel mi kvůli těm zmetkům stihli zavřít poslední restauraci u hostelu. Až ovládnu svět, tak si to Peking odskáče.

Po několika dnech bylo jasné, že neuvidím všechno. Ale čas třítýdenního pobytu se krátil a měl jsem neomezený lístek na vlaky. Je třeba se vydat prozkoumat svět jako Ash Ketchum a vzít to někam za historií a spoustou pokémonů. Další zastávka – Nara.

73 komentářů:

 1. Luaarl 04.01.2024 20:27:08

  skin allergy tablets list allergy medication primary name different types of allergy medicine

 2. Yzeper 13.01.2024 02:40:12

  prescription only allergy medication order albuterol without prescription exact allergy pills

 3. Tkktdx 15.01.2024 03:21:34

  best over the counter acid reflux medicine duricef 500mg without prescription

 4. Ucagzh 18.01.2024 08:27:09

  get insomnia medication online buy generic modafinil

 5. Ujgzfk 20.01.2024 07:29:32

  order zithromax 250mg sale order zithromax 250mg online azithromycin 250mg for sale

 6. Qiipoc 20.01.2024 15:54:01

  buy neurontin 100mg order neurontin generic

 7. Wlsunk 21.01.2024 10:32:17

  brand azipro 500mg azipro 250mg over the counter generic azithromycin 500mg

 8. Vafiyk 21.01.2024 19:36:28

  cheap furosemide furosemide 40mg price

 9. Vpjimm 22.01.2024 00:02:49

  azithromycin 500mg pill azithromycin 250mg over the counter azithromycin drug

 10. Traqpy 23.01.2024 00:10:18

  cost omnacortil buy generic prednisolone omnacortil 40mg over the counter

 11. Vmkysf 24.01.2024 22:50:27

  buy amoxicillin 1000mg online order amoxicillin 500mg generic order amoxicillin 500mg pills

 12. Rgiwck 26.01.2024 22:38:24

  buy generic ventolin over the counter albuterol us order albuterol 4mg for sale

 13. Uqxkcl 27.01.2024 11:24:14

  buy albuterol inhalator without prescription buy ventolin 4mg pill generic allergy pills

 14. Yowcog 28.01.2024 11:24:45

  clavulanate uk augmentin 1000mg canada

 15. Pnpwsn 28.01.2024 20:37:15

  buy synthroid 75mcg for sale purchase levothyroxine sale levothyroxine over the counter

 16. Vxzypw 30.01.2024 17:23:02

  order generic clomiphene 50mg order clomiphene 50mg online cheap clomid 100mg canada

 17. Vbagej 01.02.2024 13:03:28

  rybelsus 14 mg price brand rybelsus 14 mg rybelsus medication

 18. Rjneoh 05.02.2024 07:04:26

  buy amoxiclav pills buy augmentin generic buy augmentin 1000mg pills

 19. Rxodur 05.02.2024 10:57:57

  zithromax 250mg cost azithromycin 500mg usa cost zithromax 250mg

 20. Ftpeex 06.02.2024 02:01:20

  buy augmentin for sale augmentin 625mg generic augmentin 375mg price

 21. Zyyjyl 06.02.2024 15:16:07

  buy zithromax 500mg without prescription order azithromycin 250mg online zithromax without prescription

 22. Cawilv 08.02.2024 07:38:25

  omnacortil 5mg for sale buy generic prednisolone prednisolone 40mg usa

 23. Dxuhat 10.02.2024 09:07:40

  furosemide 100mg cost lasix online buy furosemide 100mg for sale

 24. Vbcegz 11.02.2024 13:04:58

  buy lasix 40mg pill where to buy furosemide without a prescription order furosemide pills

 25. Izjehx 17.02.2024 11:35:58

  cialis 40mg canada cialis 20mg price tadalafil 10mg canada

 26. Uppxzn 18.02.2024 04:22:35

  buy cenforce pills generic cenforce 50mg cenforce 50mg oral

 27. Lfhjfx 19.02.2024 19:41:51

  claritin 10mg tablet purchase loratadine for sale buy claritin 10mg online cheap

 28. Pksybm 20.02.2024 04:51:20

  purchase dapoxetine pills priligy 30mg cheap misoprostol 200mcg drug

 29. Sfupyw 20.02.2024 20:51:19

  glucophage brand buy metformin sale buy glucophage without a prescription

 30. Lbhvwi 21.02.2024 02:17:53

  cost dapoxetine 90mg order dapoxetine pill cytotec ca

 31. Wnvueb 24.02.2024 20:37:07

  brand zestril lisinopril sale buy lisinopril pills

 32. Ewkhoc 25.02.2024 12:13:22

  purchase zestril online purchase lisinopril without prescription buy generic lisinopril for sale

 33. Jqtfoi 26.02.2024 02:00:55

  buy motilium buy tetracycline generic tetracycline 500mg pill

 34. Qlkxdl 26.02.2024 05:07:14

  purchase omeprazole buy prilosec generic order omeprazole 10mg for sale

 35. Qciwsz 26.02.2024 23:12:28

  purchase motilium online buy sumycin 500mg generic tetracycline cost

 36. Bqflkr 27.02.2024 09:34:18

  generic cyclobenzaprine order lioresal generic generic baclofen

 37. Jwtcwi 27.02.2024 12:02:24

  metoprolol 100mg canada lopressor 50mg ca oral metoprolol 50mg

 38. Cdusmy 29.02.2024 15:28:21

  buy atenolol 100mg pill order atenolol 50mg pills atenolol 50mg canada

 39. Usitbi 29.02.2024 15:48:20

  buy toradol 10mg generic colchicine pill colchicine online

 40. Iznxkt 02.03.2024 11:14:41

  buy inderal 10mg for sale order plavix 75mg plavix 75mg canada

 41. Sxrwav 03.03.2024 06:48:12

  assignment company buy cheap essays online help with essay writing

 42. Xylfeh 03.03.2024 14:40:25

  methotrexate 10mg drug order generic methotrexate 5mg order warfarin 5mg

 43. Dsxpym 04.03.2024 12:53:08

  buy meloxicam 7.5mg buy celebrex generic celecoxib price

 44. Shdnnf 04.03.2024 18:16:22

  order reglan 20mg generic purchase reglan pill order generic hyzaar

 45. Oijoyb 05.03.2024 04:47:58

  cheap mobic 15mg buy celecoxib 200mg without prescription buy celecoxib 200mg generic

 46. Qrnvxp 09.03.2024 01:52:24

  imitrex order buy levaquin generic buy levaquin medication

 47. Odegli 09.03.2024 12:27:13

  ondansetron over the counter cost aldactone 100mg cost spironolactone 25mg

 48. Wjheid 10.03.2024 21:13:01

  zocor 20mg us buy cheap generic simvastatin valtrex 500mg usa

 49. Bgjscf 12.03.2024 02:24:25

  buy propecia sale order fluconazole 200mg pill brand fluconazole 100mg

 50. Pdeizn 12.03.2024 21:14:54

  buy acillin without prescription buy acillin paypal amoxil without prescription

 51. Mlehuo 13.03.2024 11:52:38

  propecia 1mg for sale finasteride 5mg cost order fluconazole 100mg sale

 52. Gloqqa 14.03.2024 16:11:25

  buy ciprofloxacin pill - order keflex 500mg generic order augmentin without prescription

 53. Dygsuy 15.03.2024 02:43:02

  baycip for sale - keflex 125mg oral amoxiclav pills

 54. Cdzyuw 17.03.2024 22:53:01

  metronidazole sale - purchase oxytetracycline zithromax 500mg cheap

 55. Iszqto 18.03.2024 17:15:03

  where to buy ciplox without a prescription - cheap chloromycetin generic erythromycin 500mg ca

 56. Chtqbl 19.03.2024 16:47:01

  valtrex drug - starlix canada how to get acyclovir without a prescription

 57. Rutigg 20.03.2024 03:42:10

  order valtrex 1000mg pill - purchase nemasole pill buy acyclovir 400mg sale

 58. Ippahl 20.03.2024 20:42:08

  ivermectin 3mg for people - aczone order brand tetracycline 500mg

 59. Mobqge 21.03.2024 15:18:47

  buy acillin without prescription order acticlate generic amoxicillin for sale

 60. Nfloyb 21.03.2024 17:18:06

  buy flagyl pill - cleocin 300mg tablet order zithromax 500mg generic

 61. Rnagze 21.03.2024 22:59:05

  order flagyl 400mg for sale - metronidazole 200mg oral order azithromycin 250mg pill

 62. Cqkzfr 22.03.2024 22:53:46

  buy ampicillin without a prescription buy acillin medication how to get amoxil without a prescription

 63. Jztgmf 25.03.2024 09:20:26

  glycomet over the counter - order combivir without prescription lincocin 500mg cost

 64. Manybl 26.03.2024 15:47:24

  order glycomet 1000mg - brand cefadroxil 500mg buy lincomycin 500 mg online cheap

 65. Fymptf 27.03.2024 02:39:58

  buy zidovudine online pill - order irbesartan 300mg online allopurinol without prescription

 66. Fnaizd 29.03.2024 02:48:36

  purchase clozapine pill - order clozaril buy generic pepcid

 67. Srqscb 31.03.2024 16:32:54

  buy hydroxyzine generic - purchase prozac generic amitriptyline price

 68. Qtifjk 31.03.2024 23:07:28

  clomipramine medication - tofranil for sale online buy doxepin online cheap

 69. Vbdssa 03.04.2024 13:20:49

  augmentin 1000mg price - augmentin online buy buy cipro 500mg online cheap

 70. Oupfmh 04.04.2024 17:24:09

  amoxil tablet - buy axetil without prescription order ciprofloxacin sale

 71. Lksheo 09.04.2024 12:11:49

  azithromycin 500mg without prescription - ciprofloxacin for sale online ciplox over the counter

 72. Rdxtsd 13.04.2024 08:06:58

  where can i buy ventolin - advair diskus medication theophylline 400mg without prescription

 73. Rkgeus 13.04.2024 20:06:22

  buy albuterol 4mg sale - allegra cheap brand theo-24 Cr

Přidat komentář

[ Different Image ]

CAPTCHA Image