Ukrajina

Leo Hopeless

Jeden z prvních nočních snů o cestování byl z hranic Slovenska s Ukrajinou. Byl starý už možná pět let. V něm jsem stepoval na hranicích a přemýšlel, jak přejdu na druhou stranu. Letos se mi zdál sen z hranic znovu. Tentokrát jsem si ještě na ukrajinské straně kupoval kávu (nebo kebab, už nevím, sny jsou někdy celkem celkem abstraktní - proto mívá člověk pocit, že poprvé viděné místo už zná ze snu). No proč nevyzkoušet nabídku Leo Express, který jezdí až tam. O víkendu jsem měl být v Košicích, tak proč to nevzít přes jejich východního souseda.

Nikdy předtím jsem Leo nezkoušel. V médiích jsem o nich četl několik negativních článků a ani jsem vlastně neměl potřebu s nimi jet. V den odjezdu jsem od nich dostal telefonát: „Omlouváme se, ale kvůli technickým potížím si vás vyzvedne Tiger Express.“ O hodinu později v sms stálo, že mám jet českými drahami. Pak mi volali, že to vyřešili, ať normálně dojdu v těch 19:55 na Zvonařku. Tam nás pak stálo 5. A když nikdo nepřijížděl, ani nevolal, zavolal jsem jim ve 20:10 já. O půl jedenácté jsem totiž měl chytit přípoj na Ukrajinu v Bohumíně.

„Aha, tam někdo stojí? Kolik vás tam je? My to zjistíme a zavoláme zpět.“, sdělovala mi jejich operátorka. 15 minut nic. Tak volám znovu: „Jo jo. Ve 22:00 tam bude.“ „No ale já mám mít přípoj v Bohumíně. A čeká nás tady 5.“, odvětil jsem. „Jich je tam pět“, slyšel jsem, jak s někým mluví. „No tak my to zjistíme a zavoláme zpět.“ Když jsem ostatním říkal, že tam budou až v deset, tak 3 lidé raději odešli. Zůstali jsme tam 2. S holkou z Gruzie, která neumí česky. Být tam sama, nejspíš by se nikdy nedozvěděla, co se děje. Po zpětném telefonátu a ujištění, že se pokusí udělat maximum, aby nám v Bohumíně neujeli, jsme se šli zahřát do hospody.

„To bude ta moje karma. Snažím se z Brna dostat do Krakova už od včerejška. Nepřijeli jenom kvůli mně.“, říkala mi u čaje. Jenže její chyba to nebyla. Když nás potom Tiger odvezl i s Leo stevardem do Bohumína, bez kterého naštěstí nemohli odjet, bylo vidět, že některým čekajícím cestujícím tam už přímo praskly nervy. Nikdo jim totiž neřekl, proč a jak dlouho budou čekat. Náhradní ukrajinský autobus byl jednoduchý a nenabízel standardní služby, které Leo nabízí. Ale nevadí, z předtuchy jsem si stáhl do mobilu knihu, takže nehrozila v nadcházející dlouhé cestě akutní nuda. Příště si jízdu s touhle společností ale raději předem pořádně promyslím.

Když se předsudky naplní

Rumunsko i Rusko už mě dřív překvapilo tím, že se málokterý stereotyp vyplnil. Navíc to měl být jen západ Ukrajiny, určitě to tam bude podobné jako u nás. Ale už když jsem vystoupil z autobusu, nestačil jsem se divit. Všude sníh (u nás nebyl), lidé se starými čepicemi a v klasických (snad přímo ruských) kabátech. Několik mužů přede mnou zahradním náčiním rozbíjelo led, aby se dalo projet. Přesně jako z představ o Rusku. Ušel jsem 200 m a došel na hlavní ulici. Tam nějaká babuška v šátku na hlavě vyběhla s pořádnou ocelovou tyčí se špičatým hrotem na 5 chlápků, a začala jim vyhrožovat. Pak jsem si všiml, že babka je nejspíš od technických služeb a dává jim sadu za to, že jí tam dělají bordel. U nás používají nějaké napěchovací párátko, ale tady na Ukrajině je to hotová vražedná zbraň. Vždyť tímhle přikurtovali a skoro zabili i nezničitelného Terminátora ve druhém díle stejnojmenného filmu. Vytáhl jsem si nějaké klobásy a chleba, že se najím, a po dalších 200 metrech mě napadlo velké hejno holubů. Jeden, dva mě dokonce podrápali. Hitchcock se mi v hrobě směje. Když jsem došel na hostel, tak se recepční a hlídač spolu bavili o tématu, z něhož jsem občas pochytil nějaké to slovo. Jako „mučení“, „vražda“ nebo „únos“. „Promiňte, můžu se ubytovat?“ „No jasně, jen pojďte, pojďte.“ Tahle země dělala vše proto, aby mě vystrašila. Možná nějaká ochrana proti cizincům. Ale já se nedal.

Lvov je kulturní centrum Ukrajiny a druhé největší město v zemi. Jak jsem od kulturního centra čekal, lidé zde byli příjemní. Trochu překvapivé bylo, že byli celkem příjemní v následujících dnech i jinde, nejenom tady. A ne pouze to. Společně se chodili bavit do kaváren, ptali se na pomoc na ulici a nekoukali neustále do mobilů. Ani děti. Ty když šly ze školy, tak si hrály spolu nebo se koulovaly. Nebo kouřily za školou. Nezdravě. Člověk jako by se vrátil v čase.

Než jsem došel na hostel, vzal jsem to do kavárny, protože jsem potřeboval wi-fi na mapu. Byla mi i trochu zima. Paní u pultu jsem si řekl o kávu, načež mi odvětila „Espresso nebo Americano?“. No tak, jsem přece na dovolené, trošku se rozšoupnu. Kdyžtak to vždycky jistí karta, pokud tady za těch několik dní utratím svých 850 hřiven (jedna hřivna je asi jedna koruna). „Vezmu si tu velkou kávu.“ „Tady máte. Dělá to osm hřiven.“ Nevěřícně jsem na ni koukal. Tak ale kdo by se chtěl hádat? Na hostelu mi kromě postele zapůjčili i ručník a mýdlo, což je luxus, který jsem ještě na jiných nezažil. To celé za 120 hřiven. Konečně králem s českým platem.

Bylo to tu krásné a současně divoké. Ulice nebyly dělané zrovna mistry v plánování, a tak člověk často skončil ve slepé uličce. Ke katedrále na kopci vedly schody. Neměly zábradlí, jeden občas měřil půl metrů a byly pokryté ledem. Jen jsem čekal, kdy si vybiju všechny zuby a budu se válet všude možně jako ve filmu „Sám doma“. Nebo s auty to bylo jako v Rusku. Na hlavní třídě široko daleko žádný přechod a auta jezdila sem a tam bez přestání. Po několika minutách čekání jsem to udělal jako místní - vběhl jsem na vozovku za nějakou větší mezerou, auta pak přibrzdila. Snažil jsem se co nejrychleji ze silnice dostat a tak jsem blízko kraje skočil tak, abych dopadl jednou nohou na chodník. Doskočil jsem. A zabořil se s ní do sněhu až po koleno. „Veselé Vánoce, Kevine.“

Do centra jsem dorazil už za tmy. Tržiště 2 kilometry od něj je naplněné lidmi a tak jsem měl několik hodin dojem, že centrum je tam. Ulice ale podle mapy vůbec neseděly. V centru jsem pak narazil na další místní specifikum - ukazatele jsou až tam. To asi aby ta centra měst nikdo nenašel. Někde v okolí se nacházel vyhlášený podnik „Petrolejová lampa“, kam jsem se snažil dostat. Podle cedulky jsem byl na správném místě, ale uvnitř byl jen nějaký chlápek oblečený podle evropské módy 19. století, který se bavil s nějakými ženami. Místnůstka měla jen asi 4 metry čtvereční a nešlo mi na rozum, kde by mohla být ta hospoda schovaná. Podruhé si mě chlápek už všiml a pokynul mi, ať jdu po asi čtyřech schůdkách do malé kobky, kde byla skoro tma. „Teď. Teď mě zabijou.“

Kromě několika svíček v ní nic nebylo. Aspoň to tak vypadalo. Tohle je přesně ta situace, kdy pokud by se mi něco stalo, tak by všichni pozůstalí tvrdili jaký jsem idiot, že tohle byla na první pohled jasná past a že to je na Darwinovu cenu. Oni sami by se do něčeho takového přece nenamočili. Slyšel jsem ale nějaké hlasy. A pak si v té tmě všiml černého točitého schodiště. Nad nimi se nacházela 4 patra té nejstylovější hospody, kterou jsem kdy navštívil. Každé patro bylo jinak osvětlené, ať už žlutou, červenou, modrou nebo v přítmí. Po stranách různé makety vynálezů. Za oknem v horním patře věže nějaké pravoslavné katedrály. Pivo u vedlejšího stolu ve zkumavkách. A účtenky chodily v miskách s hořící zápalnou šňůrou. Po tom, co jsem snědl jejich hovězí s chlebem a křenovou zmrzlinou (musel jsem to jíst dohromady, aby mi nevystydlo nebo neroztálo), explodovala miska s účtenkou i u mě.

Skutečná Ukrajina

I když jsem se doma ujistil, že spoj mezi Lvovem a Užgorodem existuje, večer na hostelu jsem už řešil reálné časy a moc příznivě to nevypadalo. Večer jsem chtěl být v Košicích, ale ukrajinské vlaky nejsou zrovna frekventované. Řekl jsem si, že to zkusím s přestupem - dojedu někam blíž (Mukačevo 6:40) a pak se uvidí. V 6 jsem tedy vyrazil a nechal noclehárnu za sebou. Bylo to jen 100 m, ale raději si v zahraničí dávám rezervy, abych těch 40 minut zvládl. Zase mě ale zradilo „chytré“ plánování města.

Už jsem zahlédl nádraží a vzal to tam paralelní uličkou, že si jenom pak zahnu. Po chvíli se však ukázalo, že paralelní ulička k té nádražní nikdy neodbočuje. Oči naplnila hrůza. Zbývalo 10 minut, musel jsem se vrátit několik set metrů a stihnout možná jedinou šanci dostat se ten den do Košic. Na nádraží mě zaskočilo ukrajinské plánování zase. Vlak do Mukačeva jezdí až 7:10 a ne o půl hodiny dříve, jako na internetu. Asi aby se lidé stačili proplést ulicemi města.

Jedna pokladna a fronta. Ale pohoda, mám 30 minut, to musím zvládnout. Zdejší si ale nějak dávají na čas. Když jsem konečně došel na řadu, zbývaly mi 2 minuty do odjezdu vlaku. Už jsem hodně nervózně přešlapoval a poklepával si prsty. Ale paní za přepážkou mi nevěnovala pozornost. Dál si pomalým tempem razítkovala a zpracovávala nějaké dokumenty. „Take it easy.“ To už jsem nevydržel, otočil jsem se a začal utíkat na vlak, přičemž jsem házel kletby a nadával na efektivitu Ukrajinců. Připomnělo mi to kluka, který v Rusku před hotelem čepoval hráčům go pivo. Vypadal, jako když si na video natočím normálního barmana v Česku a zpomalím ho 10x. Nazvat ho želvou by byla urážka tohoto zvířátka.

Když přišla strojvedoucí, říkal jsem si, jestli se tady dává za chybějící lístek pokuta nebo jenom přirážka. Potřeboval jsem ujet přes 200 kilometrů. To bude mastné. „Takže chcete lístek až do Mukačeva?“ Ach jo, to bude mastné. „Takže to je 50 korun.“ Wahahahaha. Celá krásná trasa ukrajinského Semmeringu za 50 korun? Se všemi těmi kopci, údolími a viadukty? Nechápu, že tahle země turisty přímo nepřetéká. I když u jednoho mostu jsem se musel uklidňovat statistikou, když se na něm vlak kvůli nekvalitní železnici nakláněl nad propastí.

V nádražní mukačevské hale visely náborové plakáty: „Chceš něčím být? Chceš něco znamenat? Chceš být profesionál? Přidej se k armádě.“ Paní u přepážky mi sdělila, že přípoj do Užgorodu vzdáleného 40 km opravdu jede. Za 3 hodiny. Možná je to záměr. Když musíte 3 hodiny koukat na plakáty naznačující, že ničím nejste a budete něčím až u armády, třeba vás to donutí se zamyslet. A do přípoje už nastoupíte v maskáčích.

Hned se na mě nabalili žebráci, kteří vypadali organizovaně a čistě, tedy spíš jako gang než nějací bezdomovci. Vyšel jsem před budovu. Polorozbořený barák. Poničené cesty, po kterých se proháněly Maršrutky. Na ulicích toulající se psi nepatřící nikomu. Dostal jsem stejný pocit jako výletníci ve filmu Eurotrip. „Jsme ve Východní Evropě.“

V centru ale bylo na co koukat. Jejich náměstí má potenciál. V kavárně jsem si objednal kávu a topinky, protože jsem potřeboval internet. Nechal jsem tam 10 korun. Pes před kavárnou pobíhal s kusem masa, které ukradl pravděpodobně na tržnici. „Á, tady je autobusák.“ Tam jsem skutečně ulovil Maršrutku na cestu do Užgorodu, kam jsem nakonec i s prohlídkou města dorazil rychleji než první vlak. Po cestě jsem uvažoval, jestli ty busy nejsou nějak speciálně upravené na off-road, po tom, co jsem se v jednom místě zhoupl nejméně půl metrů. Tipuju, že peníze na silnice půjdou teď spíše na válku, takže tyhle zážitky se hned tak nevytratí.

Beznaděj

Co v Užgorodu? Při pokusu najít centrum jsem selhal. Místo toho jsem našel sídliště, které jsem si sám pojmenoval jako „Deprese“. A nejen sídliště. „Deprese“ cesta. „Deprese“ zmrzačené stromy. „Deprese“ stánek. Ta paní s tou malou holčičkou se určitě taky musela jmenovat „Deprese“. Příjmením i jménem. Z tohoto města mi naskakovala husí kůže. Můj dřívější plán, že jako student dojedu ficovými vlaky zdarma až do Užgorodu, jsem byl nyní rád, že jsem nezrealizoval. Vidět jako první z celé země tohle místo, tak symbolicky zaliju mapu Ukrajiny do betonu a už sem nikdy nepáchnu.

Vyrazil jsem po nějaké cestě. Začalo se stmívat. Deprese houstla. Po stranách byly místo kaváren jenom nějaké večerky řetězce „ABC“. Na kávu sice lákali, ale wi-fi nikde neměli. Cesta se táhla kilometry, centrum jsem už věřil, že neexistovalo, protože jsem dřív musel projít přímo skrz něj a já se bez internetu nemohl zorientovat. U mostu už tradičně v barvách ukrajinské vlajky se rozbíhalo více cest, jedna rozbitější než druhá. Z jedné jsem se musel vrátit, takže jsem viděl, že malý kluk se na mostě motal už nejméně deset minut. Je mi to jasné. Chtěl skočit. Mohl jsem mu pomoct. Na tomhle beznadějném místě by to byla eutanázie.

Když padla tma, došel jsem konečně k nějaké restauraci, kde měli i wi-fi. Najednou bylo jasné, že cestu na Slovensko jsem netrefil a navíc ubytování je levnější tady než v Košicích. Rezervoval jsem si hostel a vydal se zpět.

Tentokrát bez gps, které předtím ukazovalo na centrum, jsem ho úplně náhodou objevil. Tentokrát jim snaha ho ukrýt nevyšla. Bylo velmi malé, proto jsem ho předtím doslova o pár metrů minul. Na něm jsou hospody lákající na české pivo, tak jsem hned zalezl do té nejvíc „fancy“. Hospoda byla ve westernovém stylu a lákala na české pivo. Uprostřed hořel krb, do kterého číšník chodil přikládat. A i když české pivo neměli, tohle byla jediná věc z celého města, která za něco stála. Samozřejmě to byla luxusní restaurace, a tak tady pivo stálo celých 25 korun.

Na hostelu, který jsem hledal asi 2 hodiny chozením okolo, protože je schovaný ve 4. patře obchoďáku, jsem si pochvaloval, jak už si přivykám ukrajinštině. Recepční mi vysvětlovala, kde je pokoj, kde jsou sprchy a jak to tam chodí. Aby mě hned vzápětí zchladil můj spolubydlící, který se jí zeptal, jestli umí česky. „Da.“ Bylo to tam pěkně zařízené, skoro jako normální byt, ostatně jako ten hostel ve Lvově. Těsně před usnutím jsem si našel, že pokud přejdu hranice pěšky, jede mi autobus z druhé strany v 5 ráno.

Přechod bez přechodu

Několik hodin spánku bylo přerušeno strašným burácením. Všechno kolem mě se otřásalo a byl strašlivý rachot. Oživlý Užgorod mě přišel dorazit! A jo, to je „hudba“. Stěny, okna i moje postel byly jeden velký vibrátor. Bylo půl druhé ráno a malý průzkum po ubytovně odhalil, že zrovna nad mým pokojem hrála diskotéka. Cena za to, že to mají v obchoďáku. Po hodině jsem se sbalil a vyrazil. Sice jsem chvíli tápal, jestli jdu správně, protože ulice nebyly značené buď vůbec nebo už to bylo vybledlé a nečitelné. O půl čtvrté jsem už ale věděl, že jdu správně. Konečně jsem plně zprovoznil moji gps, která mi nefungovala už od září v Chorvatsku.

Kilometr od hranic jsem míjel poslední budovu před „temnotou“. Tady město končilo. Zezadu mě zdravil voják, ať zastavím. „Jedete domů? Mimochodem, tam pěšky nemůžete.“ To mě trochu zaskočil, proběhla mi hlavou myšlenka, že se budu muset vrátit a chytit si nějaký Eurolines z centra, to ale neznělo tak levně a dobrodružně. „Co tedy můžu dělat?“, odpověděl jsem mu. Voják však nic neřekl, otočil se a šel. Chápu. Pokračoval jsem teď už po temné cestě k cíli.

Na konci, uprostřed ničeho, stála restaurace. Dal jsem si v ní kávu, abych zase mohl načíst okolní mapy a trochu po pětikilometrové cestě spočnout. Trochu jako můj nedávný noční sen. Jenže tady na mě nečekal odvoz autobusem. Místo toho na mě čekala hranice, před kterou budu stepovat, jako z mého aspoň 5 let starého nočního snu.

Závora už byla hned před budovou. Tam seděl člověk s kalašnikovem na zádech a ptal se mě kam jdu, že to pěšky nejde. Vedle byla zákazová značka povolující rychlost do 5 km v hodině. „No snažím se dojít na Slovensko, za hodinu mi tam jede autobus.“ Chvíli přemýšlel a pak se mě ptal, odkud jsem. Jako u toho prvního jsem se pak zeptal: „Co tedy můžu dělat?“, načež odpověděl, „Dej mi chvilku.“ Po chvíli běžné konverzace, co jsem tam dělal nebo jestli se mi to líbilo, přijela dodávka. Dva Ukrajinci si mě přibrali k sobě a vyjeli jsme na hranice.

Celníci se s našimi pasy nevraceli už nějakou dobu a řidič, který je očividně zvyklý hranice přejíždět každou chvíli, už na ně volal, kde to vázne. V tu chvíli jsem dostal strach, protože jsem si uvědomil, že v pasu je razítko z Ruska a že budou kvůli mě mít problém i moji laskaví převozníci. Nebylo ani 5 ráno a stejně celý přejezd trval přes 40 minut. Pozdější průzkum na internetu ukázal, že přechod Vyšné Nemecké moc dobrou reputaci nemá. A i mně přišlo, že celníci na slovenské straně po nich něco chtějí. Jednání s řidičem ale proběhlo za zavřenými dveřmi, zatímco se v dodávce „kontroloval“ náklad.

Temný východ

Neuvědomil jsem si časový posun, ale aspoň jsem měl hodinu navíc to tam prozkoumat. Vesnice o 250 obyvatelích a jednou zastávkou. Autobus mě nemůže minout.

Po 20 minutách ke mně v jeepu přijela policie. Přestože museli slyšet, že jsem Čech, chovali se dost podezíravě. Když jsem jim vysvětlil, co jsem na Ukrajině dělal, chtěli po mně doklady, které jsem jim bez reakce nabízel už předtím. I oni mi ale potvrdili, že tohle je jediná zastávka ve vesnici, takže jsem byl zase o něco klidnější.

Autobus v 5 ráno stále nejel. Už jsem klepal kosu a stěží ve zmrzlé ruce udržel mobil. Ať už přijede, než tady zmrznu. Chci se prospat. Zvětšil jsem si jízdní řád. Ten autobus, který tam jezdí do Košic jednou denně a na který jsem spěchal, jezdí jenom v pracovní dny. Byla sobota ráno, ostatní ještě spali a v malé vesničce na hranicích nějaký zmrzlý človíček proklínal celý východ Slovenska.

V zoufalství ze zimy jsem se snažil dovolat na taxislužby v Sobranci - spádové vesnici 13 km odsud. Tam by moje šance byly o něco větší. Jedna odpovídala, že volané číslo neexistuje. Druhá, která měla na internetu napsané, že jede nonstop, to nezvedala.

Třeba něco pojede po vesnicích. Autobus! V 6 ráno se zastavil na křizovatce. Ale jede nějak divně. Odbočil směrem ode mě a já za ním zoufale běžel. Marně. Celý otrávený jsem šel prozkoumat křižovatku, abych zjistil strašlivou pravdu. V ní se v zatáčce schovávala zastávka ve druhém směru, v tom správném - jak jsem za vysokou cenu zjistil. Háček byl v tom, že když jsem to tam ráno procházel, nebylo to bez světel vůbec vidět. Nebyla už zastřešená, její přítomnost oznamovala pouze zastávková značka pověšená na sloupu. Tady na východě, kde je jen minimální světelné znečištění, v noci úplně neviditelná, pokud člověk neví, že tam je.

Napsané časy na ní se navíc rozcházely s realitou. Autobusy, které měly přijet, nejely. Přemýšlel jsem, jak jsme mohli být s touto zemí jeden stát. Tohle byla dokonalá ukázka toho, jak se může posrat úplně všechno, co se posrat může. Ale mezi 7. a 8. ranní jsem celý šťastný nastoupil do projíždějícího autobusu do Sobrance.

Pomalu ke mně přicházela civilizace. Funkční kávomat tady sice ještě nebyl (několik nefunkčních ano), ale zato měli na autobusáku otevřený jeden supermarket. Koukal jsem, že jeden fenomén je společný jak pro Ukrajinu, tak pro miminálně tuhle část Slovenska. A je jedno jak malá je to obec. Po autobusových nádražích chodí Romové a žebrají. Pořád. U jednoho člověka i vícekrát ten samý. Sem tam se dívají, co by se dalo ukrást, což jsem otestoval na tom, že jsem si odložil papírové kapesníčky ze supermarketu na lavičku a šel se jakoby podívat, kdy jedou autobusy. Čekající cigánka šla prověřit co jsem to tam nechal prakticky hned.

Po dvaceti minutách jel spoj do Michalovce, který už měl dokonce vlakové nádraží, kde jsem si mohl zajít na záchod. Z Michalovce zase po 20 minutách spoj do Košic. Konečně to fungovalo jak má, pomyslel jsem si.

Košice pomalu napravovaly reputaci, kterou jsem ráno východní části země přiřkl. Krásné a poměrně velké náměstí nabízelo nespočet kaváren a restaurací, které lákaly třeba na bryndzové halušky. Ve francouzsky laděné kavárně nebo na turnaji v go, který tam tou dobou probíhal, jsem konečně mohl spočnout a trochu přemítat o výletě.

Navštívit Lvov nebo Košice mohu jen doporučit. Obojí je pěkné, ve Lvově si ale ještě Čech na vlastní kůži vyzkouší, jaké pocity prožívá Skandinávec v Česku co se týče ekonomické roviny a lidé tady žijí ještě tak nějak v minulosti. I Mukačevo má co nabídnout a rozhodně vlaková trasa Lvov-Mukačevo patří k tomu nejlepšímu, co jsem viděl. Na Ukrajinu se chci ještě v budoucnu vrátit, tady jsem se cítil dobře. Až na jednu výjimku. Užgorod je třeba si vymazat z navigace.

133 komentářů:

 1. Ctojqa 05.01.2024 10:52:04

  allergy pills on sale antihistamine generic names best allergy medications over the counter

 2. Jlwohf 07.01.2024 13:54:15

  prednisone over the counter prednisone 20mg price

 3. Zupzpd 14.01.2024 15:50:56

  heartburn tablets prescription purchase tritace pills

 4. Trdpcj 15.01.2024 14:40:36

  nausea medication names clozapine tablet

 5. Bllkzg 17.01.2024 00:06:11

  prescription sleep drug list phenergan without prescription

 6. Uhqckr 18.01.2024 14:08:18

  how to buy amoxil amoxicillin 250mg brand buy cheap generic amoxil

 7. Cwrtrl 19.01.2024 08:18:18

  order azithromycin pill where can i buy azithromycin azithromycin brand

 8. Wfczzo 19.01.2024 13:39:49

  neurontin 800mg cost generic gabapentin 600mg

 9. Yxcmnh 20.01.2024 03:50:07

  azithromycin without prescription purchase azithromycin online order azithromycin 250mg generic

 10. Zfzwcu 21.01.2024 00:37:47

  azipro 500mg brand azipro 500mg oral azithromycin buy online

 11. Ckitlv 21.01.2024 07:52:53

  furosemide 100mg pills how to buy lasix

 12. Gcwqqm 21.01.2024 20:20:31

  azithromycin sale order azipro pill buy azithromycin 250mg pill

 13. Fdqidw 22.01.2024 06:25:12

  brand furosemide 100mg furosemide uk

 14. Fxklsv 22.01.2024 14:06:26

  order omnacortil 10mg generic brand prednisolone 10mg omnacortil 20mg brand

 15. Vtmlqt 24.01.2024 13:09:01

  amoxicillin 500mg brand cheap amoxicillin for sale buy amoxil 500mg sale

 16. Bydhfe 24.01.2024 15:42:43

  generic doxycycline acticlate us

 17. Lzmytq 25.01.2024 21:02:36

  cheap generic amoxil amoxicillin 500mg uk buy amoxil 250mg online cheap

 18. Gnwdrn 26.01.2024 02:50:03

  acticlate online order vibra-tabs cost

 19. Ajulla 26.01.2024 12:51:40

  order allergy pills albuterol inhaler ventolin 4mg pill

 20. Glvqch 27.01.2024 09:40:54

  augmentin over the counter cheap amoxiclav

 21. Cxatmi 28.01.2024 07:20:32

  cheap augmentin 1000mg buy augmentin 1000mg online cheap

 22. Ddqfzr 30.01.2024 11:21:20

  tizanidine price buy tizanidine generic buy cheap tizanidine

 23. Wtadkf 30.01.2024 13:08:25

  clomiphene for sale clomiphene 50mg without prescription clomiphene 50mg tablet

 24. Dobvbm 30.01.2024 22:41:50

  zanaflex pills tizanidine 2mg sale buy zanaflex online

 25. Ltwqwl 01.02.2024 08:38:50

  rybelsus online buy rybelsus online buy order rybelsus 14 mg for sale

 26. Mcoqmc 02.02.2024 05:26:16

  rybelsus 14mg uk generic rybelsus rybelsus online

 27. Kbntsj 03.02.2024 02:58:54

  semaglutide 14 mg drug buy semaglutide 14mg generic cost semaglutide 14 mg

 28. Lxywxv 04.02.2024 06:57:08

  buy amoxil 1000mg amoxil 250mg cost buy amoxicillin 1000mg online

 29. Kuammg 04.02.2024 14:35:16

  buy albuterol 4mg sale buy albuterol 4mg pill albuterol usa

 30. Qxebtf 04.02.2024 22:22:16

  cheap albuterol 2mg cost ventolin cost albuterol 2mg

 31. Pxsfcp 06.02.2024 06:47:14

  buy augmentin 375mg for sale cost clavulanate augmentin 625mg pill

 32. Yiqesl 06.02.2024 10:40:21

  buy azithromycin 500mg for sale buy azithromycin 500mg online cost azithromycin 250mg

 33. Adiytg 06.02.2024 14:19:57

  augmentin 375mg oral purchase amoxiclav for sale buy generic clavulanate

 34. Qatunl 07.02.2024 23:31:53

  levothyroxine pills brand levoxyl buy levothroid generic

 35. Bfjgty 08.02.2024 03:15:33

  prednisolone 10mg pill omnacortil drug omnacortil 40mg pill

 36. Efqrqi 08.02.2024 07:15:33

  purchase levothroid sale buy levothyroxine pills purchase synthroid pills

 37. Qveaep 09.02.2024 15:32:52

  buy clomiphene no prescription order serophene online where to buy clomid without a prescription

 38. Wyqrou 09.02.2024 23:08:38

  clomid medication serophene medication clomid uk

 39. Trjgli 11.02.2024 22:05:13

  purchase sildenafil online cheap sildenafil pills 50mg viagra 100 mg

 40. Qknnvi 12.02.2024 23:47:41

  acticlate sale order doxycycline pill doxycycline 200mg canada

 41. Vcqmdl 13.02.2024 10:29:42

  buy rybelsus 14 mg pills rybelsus 14 mg uk semaglutide 14 mg drug

 42. Zyelyl 17.02.2024 15:35:18

  tadalafil buy online cialis 5mg usa cialis oral

 43. Uguqng 17.02.2024 18:17:31

  buy clarinex 5mg generic buy desloratadine 5mg online buy desloratadine pills

 44. Ttlfor 17.02.2024 21:44:16

  cost cialis 5mg tadalafil order female cialis tadalafil

 45. Rlorbz 18.02.2024 22:20:56

  buy cenforce cheap cenforce 50mg ca cenforce over the counter

 46. Mmwztf 20.02.2024 08:23:59

  aralen 250mg generic aralen 250mg uk buy aralen 250mg generic

 47. Izrhot 20.02.2024 14:11:31

  buy chloroquine 250mg aralen usa chloroquine 250mg uk

 48. Vdnvqx 20.02.2024 23:03:09

  priligy 30mg pill priligy 90mg generic misoprostol canada

 49. Djfpjy 22.02.2024 06:16:16

  glycomet us buy glycomet 1000mg online cheap buy glycomet 500mg sale

 50. Jnesnr 22.02.2024 07:37:40

  brand xenical orlistat 60mg pills how to get diltiazem without a prescription

 51. Zjtjfq 23.02.2024 12:04:26

  zovirax over the counter brand zyloprim buy allopurinol 100mg without prescription

 52. Ddvohz 24.02.2024 12:56:48

  generic amlodipine 10mg order amlodipine generic order generic amlodipine 10mg

 53. Ehpibk 25.02.2024 22:43:52

  zestril price prinivil usa lisinopril canada

 54. Vmergs 27.02.2024 22:23:14

  order cyclobenzaprine order baclofen 25mg baclofen 25mg over the counter

 55. Zoxokt 29.02.2024 12:17:12

  oral toradol 10mg buy colcrys cheap gloperba pills

 56. Vxgjrh 29.02.2024 19:46:09

  how to buy atenolol atenolol 100mg ca oral tenormin 50mg

 57. Eorwia 02.03.2024 03:49:58

  oral depo-medrol medrol 8 mg online order depo-medrol pill

 58. Wjyxgh 03.03.2024 03:58:00

  buy generic propranolol for sale inderal pill clopidogrel 150mg oral

 59. Gejhqy 03.03.2024 10:23:44

  write papers for me help writing papers for college professional research paper writers

 60. Jtjdua 05.03.2024 08:59:58

  buy mobic 7.5mg oral mobic 15mg order celecoxib for sale

 61. Ctsjtp 05.03.2024 10:31:18

  metoclopramide 10mg usa order reglan 20mg without prescription losartan 50mg sale

 62. Ryxbcl 06.03.2024 07:00:32

  purchase esomeprazole pill how to buy topiramate topamax 100mg generic

 63. Gmuxye 06.03.2024 20:06:01

  flomax generic buy flomax tablets celebrex 100mg uk

 64. Tpxwqn 08.03.2024 14:40:42

  buy nexium 20mg online order topamax 200mg online order topamax for sale

 65. Baxdym 09.03.2024 19:01:58

  buy sumatriptan buy sumatriptan sale buy levaquin 500mg generic

 66. Nycpln 09.03.2024 22:04:54

  buy ondansetron 4mg generic zofran cost spironolactone 100mg pills

 67. Vcnzli 10.03.2024 14:56:03

  buy generic dutasteride for sale avodart 0.5mg canada zantac 300mg ca

 68. Wwinvf 11.03.2024 09:01:57

  order zocor 10mg generic buy valacyclovir for sale cheap valtrex 1000mg

 69. Pbrmrh 12.03.2024 17:32:28

  acillin price amoxicillin for sale online buy generic amoxil over the counter

 70. Njzsfa 13.03.2024 01:15:47

  buy proscar 5mg order forcan generic buy fluconazole online

 71. Sxntda 13.03.2024 08:39:26

  buy cheap generic propecia fluconazole cost diflucan sale

 72. Woivcj 15.03.2024 05:12:41

  order ciprofloxacin without prescription - where to buy augmentin without a prescription buy amoxiclav online cheap

 73. Eiysym 15.03.2024 05:33:48

  ciprofloxacin generic - generic cipro 500mg order generic augmentin 625mg

 74. Dcrmrc 15.03.2024 12:06:54

  ciprofloxacin medication - septra for sale clavulanate drug

 75. Bsxewm 18.03.2024 01:31:25

  metronidazole 200mg price - purchase amoxicillin online cheap order zithromax 500mg pill

 76. Hwogks 18.03.2024 08:49:04

  buy flagyl 400mg without prescription - generic oxytetracycline oral azithromycin 500mg

 77. Vzgmzy 18.03.2024 15:52:32

  ciplox us - buy doryx erythromycin 250mg brand

 78. Suikxu 20.03.2024 06:31:30

  valacyclovir 500mg oral - order acyclovir 800mg generic zovirax 800mg brand

 79. Ixwaxy 20.03.2024 19:33:49

  ivermectin 12 mg online - buy sumycin pills for sale tetracycline for sale

 80. Djdusw 22.03.2024 00:57:03

  order generic flagyl 400mg - buy amoxicillin pills buy cheap generic azithromycin

 81. Nrnwqz 22.03.2024 08:01:25

  metronidazole cost - brand cleocin 300mg azithromycin for sale

 82. Nfcpij 26.03.2024 14:33:10

  metformin cheap - buy duricef 500mg sale order lincocin 500mg sale

 83. Zlixma 27.03.2024 05:28:20

  zidovudine 300mg tablet - epivir 100mg brand buy allopurinol medication

 84. Wrlaxb 27.03.2024 06:11:04

  brand clozaril 100mg - frumil 5 mg generic purchase pepcid generic

 85. Kpsyyk 29.03.2024 01:29:21

  buy clozaril medication - aceon 8mg oral famotidine generic

 86. Tpipsa 30.03.2024 04:47:32

  clomipramine 25mg without prescription - order paroxetine generic sinequan 25mg drug

 87. Dcmglo 30.03.2024 08:20:37

  order seroquel 50mg online - geodon 80mg brand eskalith cheap

 88. Fvghox 01.04.2024 05:55:01

  order hydroxyzine 25mg generic - buy hydroxyzine 10mg for sale oral endep 25mg

 89. Gbkort 01.04.2024 12:58:52

  cheap hydroxyzine - fluoxetine without prescription endep 25mg without prescription

 90. Jeipmt 04.04.2024 20:06:09

  purchase amoxicillin - erythromycin for sale cipro drug

 91. Gwfgag 04.04.2024 22:54:26

  augmentin 625mg drug - augmentin 1000mg tablet purchase cipro

 92. Sqgumq 10.04.2024 08:06:22

  purchase cleocin for sale - cefixime oral cheap chloromycetin tablets

 93. Nligru 11.04.2024 23:30:25

  ivermectin 12 mg pills - buy aczone online cheap buy generic cefaclor online

 94. Invlcd 13.04.2024 16:04:27

  stromectol tablets for sale - eryc online order order cefaclor 500mg without prescription

 95. Dtldxk 13.04.2024 23:00:53

  buy albuterol pill - purchase fexofenadine generic purchase theophylline without prescription

 96. Osrapb 14.04.2024 07:29:51

  ventolin generic - buy advair diskus inhalator generic buy theo-24 Cr no prescription

 97. Kziydh 14.04.2024 23:29:45

  buy depo-medrol canada - order fml-forte online cheap buy generic azelastine 10ml

 98. Vbzqbe 18.04.2024 06:38:34

  glyburide 5mg pill - order glucotrol without prescription forxiga 10mg price

 99. Kkisme 25.04.2024 03:19:47

  famciclovir 500mg price - acyclovir for sale online valaciclovir 500mg over the counter

 100. Wkvije 25.04.2024 13:15:21

  nizoral pills - buy sporanox 100 mg online cheap where can i buy itraconazole

 101. Iexwxc 26.04.2024 23:08:49

  order famvir generic - buy famciclovir 250mg online cheap buy valaciclovir 1000mg online cheap

 102. Bexseq 28.04.2024 06:49:11

  metoprolol 100mg without prescription - order metoprolol 100mg online adalat for sale

 103. Sxwqes 30.04.2024 01:45:04

  order generic metoprolol - olmesartan price buy adalat 30mg online

 104. Pqdjrp 06.05.2024 06:28:50

  dapoxetine tomorrow - aurogra sympathy cialis with dapoxetine cave

 105. Ofepjs 08.05.2024 20:50:45

  brand cialis yet - penisole center penisole measure

 106. Eemdmn 09.05.2024 05:51:17

  cenforce flow - levitra professional online shoot brand viagra online control

 107. Fvhkva 10.05.2024 17:12:38

  brand cialis occupy - alprostadil anymore penisole spin

 108. Uqyroo 12.05.2024 08:01:57

  cialis soft tabs slip - caverta preserve viagra oral jelly online paw

 109. Pgffvf 12.05.2024 15:40:14

  cialis soft tabs professional - caverta online witch viagra oral jelly online powder

 110. Jwlcta 13.05.2024 02:41:11

  brand cialis office - alprostadil able penisole satisfy

 111. Vnqzey 19.05.2024 09:51:45

  cenforce sob - brand viagra online sound

 112. Awoghe 19.05.2024 23:20:21

  inhalers for asthma government - inhalers for asthma birth asthma medication official

 113. Eypttl 20.05.2024 15:29:44

  acne medication servant - acne treatment gray acne medication woman

 114. Cqlzdj 20.05.2024 22:23:21

  acne treatment drag - acne medication afternoon acne medication delight

 115. Cbuhsx 21.05.2024 09:45:55

  asthma medication wander - asthma medication toe inhalers for asthma ham

 116. Qbsjtn 21.05.2024 19:59:32

  prostatitis pills sunlight - prostatitis treatment test prostatitis pills relate

 117. Ykjeyr 25.05.2024 17:49:50

  valacyclovir over - valtrex pills cross valacyclovir online sick

 118. Jxffnx 28.05.2024 12:32:10

  claritin pills motion - claritin pills date loratadine medication fountain

 119. Szebak 28.05.2024 12:43:45

  dapoxetine instead - priligy corpse dapoxetine yesterday

 120. Rhgbgd 28.05.2024 22:05:16

  loratadine medication total - claritin pills compare claritin pills either

 121. Weweme 30.05.2024 07:12:08

  ascorbic acid food - ascorbic acid aunt ascorbic acid keeper

 122. Rzjycu 31.05.2024 12:06:58

  promethazine region - promethazine tear promethazine river

 123. Mrynik 01.06.2024 08:35:11

  clarithromycin pills taste - mesalamine pills handful cytotec pills indeed

 124. Kpkgzp 07.06.2024 08:55:07

  bisacodyl 5mg us - bisacodyl 5mg sale buy cheap liv52

 125. Pwbcuw 07.06.2024 17:22:17

  dulcolax 5mg over the counter - purchase imodium generic order generic liv52 10mg

 126. Cerlpb 09.06.2024 04:05:40

  hydroquinone usa - desogestrel uk dydrogesterone 10mg brand

 127. Avnicg 10.06.2024 07:12:59

  order bactrim 480mg pill - keppra pills tobrex drug

 128. Pmmucd 11.06.2024 04:31:28

  buy fulvicin 250 mg sale - buy dipyridamole 25mg pills order gemfibrozil 300mg without prescription

 129. Hqdvwt 12.06.2024 13:42:52

  griseofulvin 250mg sale - buy gemfibrozil no prescription gemfibrozil pills

 130. Pgtwdz 13.06.2024 03:34:13

  buy dramamine paypal - buy actonel no prescription actonel for sale

 131. Aqvtxt 14.06.2024 20:04:30

  vasotec 5mg cost - doxazosin 1mg drug order xalatan

 132. Kjpgth 15.06.2024 03:18:16

  monograph 600mg tablet - etodolac where to buy purchase cilostazol generic

 133. Sfvuuj 16.06.2024 12:36:58

  buy monograph online cheap - buy cilostazol pills for sale pletal generic

Přidat komentář

[ Different Image ]

CAPTCHA Image